Píše sa rok 1927. Doposiaľ neznámy dvadsaťsedemročný mladík na kodaňskej výstave architektúry práve preberá cenu za utltramoderný koncept Domu budúcnosti. V tejto chvíli ešte nikto netuší, že jedného dňa bude vo svete dizajnu legendou a jeho návrhy budú žiadané aj mnoho rokov po jeho smrti. Meno tohto mladíka je Arne Jacobsen.
Ako to už býva, osud Jacobsena nenaviedol k jeho profesii priamou vydláždenou cestičkou. Najprv vyštudoval techniku, pracoval ako murár a dokonca bol aj námorníkom. Mimoriadne nadanie mladého muža sa však nezaprelo, a tak Jacobsen nakoniec nastúpil k štúdiu architektúry. Čoskoro začal zbierať prvé úspechy.
Návrh, ktorý oslnil svet designu, už vzniká v Jacobsenovom vlastnom ateliéri - v roku 1951 sa tu rodí Mravec, slávna stolička z tvarovanej preglejky postavená na nohách z rúrkovej ocele. Stolička, pripomínajúca telo čierneho mravca, oslovila celý svet a vďaka nadčasovému dizajnu je populárna dodnes. Nasleduje slávna rada stoličiek nazvaná Séria 7.
Jacobsenova tvorba bola neuveriteľne všestranná: od návrhov nábytku, bytových doplnkov, riadu, svietidiel až po architektúru budov. Osobitnú pozornosť však Jacobsen venoval sedaciemu nábytku. V jeho hlave sa zrodil dizajn stoviek stoličiek, kresiel a sedačiek, ktoré sú aj dnes - viac ako štyridsať rokov po jeho smrti - neprekonateľné vďaka ľahkému a elegantnému dizajnu. Jacobsen spolupracoval s ďalšími esami svojho odboru, navrhoval napríklad pre firmu Stelton kolekciu Cylinda Line, ktorá je dostupná aj slovenským zákazníkom.
Ak zavítate do Kodane, odporúčam navštíviť Jacobsenov slávny Roayal Hotel. Najmä potom izbu 606, ktorá je kompletne vybavená výtvormi tohoto dizajnérskeho génia. A to nie je zďaleka jediné miesto, kde doteraz vyžaruje duch Jacobsenovej tvroby. Pri prechádzke Kodaňou narazíte na rad jeho budov vrátane najvyššieho mrakodrapu v meste. Jacobsenovým nábytkom sa pýšia významné budovy po celom svete: opera v Sydney, National Art Center v Tokiu alebo Londýnska "Uhorka".
Štítky: Dizajnéri
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať