V dnešnej časti si priblížime, ako vlastne spolu jednotlivé elementy fungujú, ako spolu reagujú a ako ich ovládať. Aby nastala rovnováha v priestore, je potrebné, aby bolo zastúpenie všetkých prvkov vyvážené. To je hlavné pri vytváraní harmonického domova. Čo i len malé vychýlenie môže zmeniť celkovú energiu priestoru.
Naposledy sme si priblížili 5 prvkov - drevo, oheň, zem, kov a vodu. Dnes si povieme čo to o vzťahoch, ktoré medzi nimi vládnu.
Ako vyplýva z obrázku, voda umožňuje drevu rásť, drevo sa podieľa na horení ohňa. Keď oheň dohorí, vytvorí sa popol, z ktorého sa vytvára zem. Vytvára sa ruda - zdroj pre kov a kov pri svojom tavení rozpustený pripomína vodu. O tomto cykle môžeme hovoriť aj ako o cykle matky, pretože prvky si navzájom dávajú život podobne ako vo vzťahu matka - dieťa. Keď dáva príliš veľa svojmu dieťaťu, vyčerpá sa a naopak, keď dáva málo tak dieťa nemá dostatok. Tento cyklus sa využíva vtedy, keď je potrebné zväčšiť silu elementu.
Tento cyklus je opakom tvoriaceho cyklu. Prvky sa navzájom oslabujú, pretože tak, ako v tvoriacom cykle energiu dávajú, tak si tým vlastne svoju energiu odoberajú. Voda ovláda kov - ten po strete s ňou hrdzavie a stráca silu, ťaženie kovu zo zeme znamená zmenšovanie množstva zeme. Zemou zadusíme oheň, oheň vládne nad drevom, pretože horením ubúda z dreva a drevo na to, aby rástlo potrebuje vodu, takže si z nej berie. Nazýva sa aj cyklus dieťaťa, pretože tak ako dieťa berie energiu matke, tak aj jednotlivé živly medzi sebou. Ovládacím cyklom uvádzame prvky opäť do rovnováhy.
Tento cyklus udeľuje prvkom ničiacu moc - môžu sa teda prvky navzájom ničiť. Hovorí sa mu aj cyklus otca - prvky sa správajú ako hlava rodiny a dominanta, predstavujú silu a moc. Voda ničí oheň, oheň roztápa kov, kov rozseká drevo, rastúce drevo odoberá živnú zem a zem zakaľuje vodu.
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať