Ohýbaná preglejka je veľmi zaujímavý materiál. Skladá sa vetšinou z nepárnho počtu drevených plátov, ktoré sú kolmo glejené. Vzniká tak veľmi ohybný a zároveň odolný materiál. Kto ho ale po prvýkrát použil na výrobu stoličky alebo iného moderného nábytku? Kto využil tieto skvelé vlastnosti a učinil tak doslova revolúciu v nábytkárstve?
Ohýbaná preglejka a škandinávsky dizajn patria neodlučiteľne k sebe. Otázkou ale je, či patria k sebe už od začiatku. Odpoveď znie áno. Ako prvý začal s prekližkou experimentovať fínsky dizajnér Ilmari Tapiovaara. Medzi jeho najúspešnejšie stoličky patrí model Domus z roku 1947. Pôvodne bola určená pre Damus Akademy v Helsinkách. Bola tak úspešná, že z nej celkovo bolo vyrobených cez 750 000 kusov. Podobné konštrukcie sú dodnes na trhu k dostaniu.
Najvetší rozkvet zažil tento materiál v päťdesiatych rokoch. S týmito materiálmi začali experimentovať aj Taliani a Američania, centrum pozornosti zostal stále na severe. Tentokrát sa vedenia ujal dánsky dizajn. Konkrétne dizajnér a architekt Arne Jakobsen v roku 1951 navrhol slávnu stoličku Ant, ktorú začal vyrábať a dodnes vyrába firma Fritz Hansen. Sedák z ohýbanej preglejky je pripevnený na nohy z trubkovej ocele.
Preglejka je aj v súčasnosti stále obľúbená. Nech už se jedná o škandinávske firmy ako Artek, EFG Asko, Botium, Inform, ale taktiež Ikea. Práve Ikea v nom vidí znak "demokratického dizajnu", ktorý môže priniesť kvalitu a krásu snáď každému. Škandinávia však nie je jediné miesto na svete, kde sa preglejke darí. Našla si svoje miesto aj v Taliansku, Španielsku, ale samozrejme Čechách.
Rôzne jedálenské stoličky z ohýbanej preglejky nájdete na stránkach DesignOutlet.sk.
Štítky: Jedálenské stoličky, Nábytok do jedálne, Stoličky
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať