Skúsený drevár je schopný už na diaľku rozoznať strom či krík. My laici sme radi, že dokážeme rozoznať listnatý strom od ihličnatého. A to, že taký dub v sebe zahŕňa až 500 druhov, nikoho z nás určite nenapadne. Každé drevo sa líši svojimi vlastnosťami. Už na prvý pohľad je zrejmé, že drevá majú odlišnú textúru, rôznu farbu jadra a štruktúru letokruhov.
Dôležitou vlastnosťou dreva je tvrdosť. Je to mechanická vlastnosť, ktorá ho predurčuje k využitiu. Mäkké drevo sa ľahko opracováva. Pochádza z väčšiny ihličnanov (smrek, borovica, jedľa) a niektorých listnatých stromov ako sú vŕba, lipa či topoľ. Tvrdé drevo je trvanlivejšie a vzniká prevažne u listnatých stromov. Tvrdosť dreva ovplyvňuje množstvo živice v ňom. Zaraďujeme sem drevo duba, orechu, tisu, slivky alebo javora. Ale existuje drevo, ktoré by dokázalo ponúknuť tak široké spektrum vlastností, žeby sa hodilo na všetko?
Paulovnia, známa tiež pod pomenovaním Čínsky cisársky strom, pochádza z Číny a do Európy sa dostala hlavne za okrasným účelom. Semená tohto stromu boli používané ako obalový materiál pri prevoze vzácneho čínskeho porcelánu. Nielenže chránili porcelán, ale zároveň sa tak šírili po svete. Kde tu semienko vypadlo z debne a Paulovnia si tak začala raziť svoju vlastnú cestu svetom.
V Ázii je Paulovnia už po stáročia známa pod pomenovaním Wutong. Starí Číňania verili, že na takomto prekrásne kvitnúcom strome môže sedieť iba bájny vták Fénix, ktorý symbolizuje šťastie a lásku. A tak si našiel miesto na cisársky dvor a postupne ho začali „uctievať“ všetci. Ďalší čínsky zvyk hovorí, že sadenička Paulovnie sa posadila pri narodení dcéry. Ako dievča dospievalo, strom rástol. A keď nadišiel čas svadby, strom sa zoťal. Vďaka tomu, že Paulovnia rýchlo rastie a produkuje tak veľa dreva, mohlo sa z nej vyrobiť množstvo predmetov do nevestinej výbavy.
Pre Paulovniu je typické to, že je to rýchlorastúci strom. Na zimu zhadzuje listy. Dosahuje výšku okolo 20 metrov. Má veľké listy (20 až 70 cm) srdcovitého tvaru. Tie vyrašia až po tom, čo na prelome apríla/mája odkvitne. Kvety sú veľké, zvončekovitého tvaru, zafarbené do fialova. Veľkou vzácnosťou tejto dreviny je to, že dokáže prežiť aj požiar. Jej koreňový systém je schopný regenerácie. Je odolná voči znečisteniu a prežije v každom pôdnom type. Svojim rozsiahlym koreňovým systémom zabraňuje erózii pôdy a obohacuje ju o dusík.
Drevo Paulovnie je neobyčajne ľahké a zároveň pevné. Aj vďaka tomu sa stáva čoraz populárnejším. Uplatnenie si nájde v logistike pri výrobe paliet. Čím ľahšia paleta, tým sme na nej schopní odviezť viac tovaru. Výborné sú aj rezonančné vlastnosti tohto dreva. V Ázií sa používa na výrobu japonského koto alebo kórejskej citary. A postupne sa začína uplatňovať aj pri výrobe elektrických gitár. Nemenej dôležitú úlohu hrá pri výrobe nábytku. Tu je hlavnou výhodou fakt, že neobsahuje živice, a to znamená, že nevykazuje horľavé vlastnosti. Ďalším veľkým plusom pre drevo Paulovnie je, že je odolné voči červotočom a termitom. V Japonsku a Číne je rezbárstvo z jej dreva umeleckým remeslom – drevo je mäkké a bez hŕč, čo značne uľahčuje prácu s ním. Za zmienku stojí aj to, že toto drevo neabsorbuje vodu. Preto je vhodné na výrobu sáun či lodí.
Existuje mnoho odrôd Paulovnie. Každá je niečím odlišná. Najrýchlejšie rastúcim druhom je Paulovnia Elongata. Za jeden rok dokáže vyrásť až do výšky 5 metrov a tým vyprodukovať veľké množstvo dreva. Paulovnia Kawakamii, známa pod prezývkou Zafírový dračí strom, je kriticky ohrozený druh, ktorému hrozí strata prirodzeného biotopu. Paulovnia Plstnatá je okrasný parkový strom. Ich krížením a šľachtením vznikli nové druhy. Napríklad Paulovnia Biomass, ktorá sa pestuje hlavne na energetické účely. U niektorých druhov môže už po 5 rokoch priemer kmeňa dosahovať až ohromných 70 cm. Medzi hlavnú výhodu dreva tohto stromu patrí to, že je čisté a rovné, bez hŕč, čo ho predurčuje pre nábytkársky priemysel. Medzi ďalšie zvláštnosti patrí to, že neobsahuje žiadnu živicu. Vďaka tomu by sa Paulovnia uplatnila aj pri výrobe bioethanolu. Na druhú stranu neprodukuje žiaden izoprén. Ostatné rýchlo rastúce čeľade stromov ho produkujú vo veľkom. Izoprén podľa vedcov môže spôsobovať tvorbu ozónu.
Na druhej strane je ale dobré mať na zreteli aj druhú stranu mince. Pozitívne vlastnosti tohto stromu nie sú to jediné, čo so sebou prináša. Ak Paulovnia dostane ideálne podmienky k rastu, môže sa správať invazívne. To stalo na východnom pobreží USA. Preto je pri nutné jej rast vo voľnej prírode kontrolovať a šľachtením ju viac prispôsobiť požiadavkám pestovateľa.
Paulovnia si našla cestu aj do našej ponuky komôd a skriniek prostredníctvom rady zásuvkového nábytku Scallop.
Štítky: Drevený nábytok
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať