Vedeli ste, že najstarší brest nachádzajúci sa na územi Českej republiky je vyše 40 rokov označovaný za pamätný strom ČR? Nachádza sa v najvýchodnejšej obci ČR Bukovci a má cez 360 rokov. Ak vás zaujíma práve tentro druh stromu a jeho využite v nábytku práve vám je tento článok určený.
Brest horský patrí medzi listnaté stromy a jeho priemerná životnosť sa odhaduje na 300 - 500 rokov. Dorastá do výšky 40 m a vyznačuje sa ťažkým, tvrdým a húževnatým drevom. Obľubuje najmä prostredie s vysokou vzdušnou vlhkosťou ale jeho existencia je značne obmezená kvôli grafióze zapríčinenej istým druhom chrobákov. Brest horský má aj liečivé účinky. Z kôry sa pripravujú lieky vo forme odvarov a tabletiek, ktoré majú predovšetkým protizápalový účinok a používajú sa najmä pri poruchách trávenia, pri dyspeptických ťažkostiach, hnačkách, pri rôznych ekzémoch atď.
Drevo brestu sa dobre opracováva a pre jeho farebnosť a štruktúru sa používa na dekoračné účely. Čím je väčšia plocha tým viac vynikne pekná textúra a preto sa hodí na výrobu väčších plôch ako dosiek jedálenských stolov, dvier či obkladov. Vďaka jeho ohybnosti sa používa na výrobu ohybného nábytku a je taktiež najvhodnejším materiálom na výrobu luku. Drevo sa vyznačuje dlhou životnosťou v rozmedzí od 30 do 1000 rokov. Nielen vďaka kvalitného drevu, estetickej stránke ale aj nízkemu výskytu je toto drevo v interiéri žiadané a cenené.
Štítky: Drevený nábytok
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať