Čo bolo predtým, než výklady hypermarketov zaplnili škatule plné farebných dielikov? Mali byť puzzle pôvodne hrou? Kto prišiel s nápadom, ktorý sa zapáčil celému svetu?
Prvý skladačku puzzle vyrobil londýnsky rytec a kresliar máp John Spilsbury v roku 1760. Kto vie, aký bol jeho pôvodný zámer a či vôbec nejaký bol. Vzal jednoducho jednu zo svojich máp a nalepil ju na tvrdé drevo. Pílkou potom vyrezal jednotlivé krajiny. Prvá skladačka sa tak stala vzdelávacou pomôckou, ktorú (až na žiakov) uvítali v miestnych školách všetci učitelia. Pre žiakov to totiž znamenalo puzzle nielen zložiť, ale predovšetkým sa naučiť ich obsah!
Na prelome 18. a 19. storočia si berie do ruky synček z bohatej šľachtickej rodiny dielik puzzle v tvare britských ostrovov a prezerá si ho. Pridáva ďalšie a ďalšie tvary krajín a postupne sa popredným rodí mapa celej Európy. V tom momente sa z učebnej pomôcky nenápadne stáva hračka pre bystré deti, avšak bohaté deti. Chudobnejšie rodiny si v tej dobe zatiaľ puzzle dovoliť nemôžu. Materiál, ktorý sa na ich výrobu používa, je totiž mahagónové alebo cédrové drevo, ktoré nie je cenovo dostupné.
Píše sa rok 1870 a s ním prichádza stroj, ktorý dokáže nielen urýchliť výrobu dielikov, ale tiež vyrobiť puzzle z podstatne lacnejšieho materiálu. Puzzle začínajú mať dnešnú podobu. Stroj na ich výrobu proces síce maximálne urýchli, ale zďaleka nie je tak šikovný, ako Johnovej ruky, ktoré vyrezávali dieliky nepravidelných línií tvarov štátu. Na konci 19. storočia prichádza lepenkové puzzle a rastie záujem nadšencov, ktorí chcú mať svoje puzzle doma. A vôbec medzi nimi nie sú len tí najmenší. Už aj dospelí trávia večer premýšľaním nad tým, kam dieliky zo skladačky umiestniť.
Chcete si tiež hrať a baviť sa skladaním puzzle? Vyberte si ten správny model od nemeckej značky Remember užite si hromadu zábavy.
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať