Určite poznáte indický epos Mahámbhárata či starovekú Bibliu, kde chudobní ľudia nosili jednoduché odevy pripomínajúce vreco. Látka z ktorej boli odevy zhotovené poznáme pod názvom jutová tkaninia skrátene juta. Ako a načo sa tento materiál dnes používa sa dozviete v tomto článku.
Prvé zmienky o jute siahajú z čias 16. storočia. India, ktorá je pôvodcom tohoto materiálu, jutovú tkaninu používala predovšetkým k zhotovovaniu odevov. Zpracovanie tohoto materiálu ako veľkovýroba začala v Škótsku v roku 1830. Postupným vývojom sa výroba preniesla do Británie a neskôr do celého sveta.
Jutové vlákno patrí medzi prírodné tkaniny, ktoré sa pestuje vo vlhkých tropických podmienkach, prevažne v Indii alebo Čine. Dlhé mäkké vlákna dorastajú do výšky 1,5 – 4 m. Juta sa vyznačuje svojou odolnosťou voči mikroorganizmom je recyklovateľná a tak šetrná k životnému prostrediu. Ďalšou kladnou vlastnosťou tohoto materiálu je možnosť farbenia. Je to najlacnejšia surovina a za jej nevýhodu považujeme, že sa práši.
Už dávno sa juta nepoužíva len na výrobu vriec. Dnes sa juta využíva v rôznych odvetviach či v už v nábytkárstve, kvetinárstve alebo automobilovom priemysle. Medzi najčastejšie výrobky patrí obalový materiál, bytový textil, behúne, koberce, tašky, kabelky atď. Vďaka pevnému materiálu jutu môžeme využiť aj pri výrobe zarážok do dverí.
Štítky: Doplnky pre stolovanie, Zarážka dverí
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať
Súvisiace produkty s článkom