(25 produktov)
Dub
Dubové drevo je jedno z najžiadanejších a najobľúbenejších vôbec. Má pomerne úzku, svetlohnedú beľ a široké, rovnomerne hnedo zafarbené jadro. Jeho základnými vlastnosťami sú predovšetkým tvrdosť, pevnosť, húževnatosť a trvanlivosť. Perfektne vzdoruje nie len poveternostným podmienkam, ale tiež striedaniu vlhka a sucha. Využíva sa ako v masíve, tak i na krájanie dýh. V Anglicku po ňom dokonca pomenovali celé storočie – Age of Oak (1500 – 1600).
Buk
Bukové drevo patrí z listnatých stromov k najznámejším. Je tvrdé, málo pružné a pomerne pevné. Farbu má svetlohnedú až naružovelú a parením získava farbu tmavšiu. Pokiaľ máte doma stoličky z ohýbaného dreva či preglejky, potom to bude pravdepodobne z toho bukového. Používa sa tiež na krájanie dýh a nábytok z neho oceníte i pre jeho cenovú dostupnosť. Veľmi dobre sa tiež obrába, morí a lepí.
Orech
Orechové drevo je tvrdé a husté, a svojou vysokou trvanlivosťou často prekoná i to dubové. Dobre sa opracováva a lepí, a taktiež má veľmi dobré predpoklady pre ohýbanie. Na výrobu prvotriedneho nábytku sa používa už od 17. storočia. Je možné ho použiť i na výrobu sústružených výrobkov, akými sú orechové misy, dózy, svietniky apod. Na tieto účely sa väčšinou používa odolné a atraktívne drevo z orechov, ktoré rastú v hornatých oblastiach Prednej a Centrálnej Ázie.
Jaseň
Nie je drevo ako drevo, a tak nie je jaseň ako jaseň. Jaseň americký má krémovobiele drevo, no jaseň európsky má zasa drevo svetlé alebo tmavohnedé. Textúra dreva je pravidelná s jasnými letokruhmi. Tieto výrazné letokruhy vytvárajú krásnu kresbu, ktorá má na starom nábytku nazlatlý lesk. Jaseň sa dobre opracováva, sústruží i leští. Drevo je pevné, tvrdé, húževnaté a z našich drevín najpružnejšie. Drevo veľmi rýchlo vysychá a nepodlieha neskoršej deformácii.
Mahagón
Drevo známeho tropického stromu Swietenia mahagoni sa často používa práve k výrobe nábytku. Mahagón je vyleštené červenohnedé drevo, ktoré sa krásne leskne, a navyše je vodoodolné! V minulosti bolo dokonca používané na stavbu lodí.
Breza
Drevo brezy je smotanovobiele, niekedy našedlé, nahnedlé i naružovelé, bez lesku. Je rovnomerne husté, stredne tvrdé, pevné a dobre sa ohýba. Dodnes sa z neho točia vázy, svietniky, koreničky či soľničky. Dobre sa morí i prijíma lepidlo. Urastené kmene sa krájajú na dyhy.
Borovica
Drevo borovice je mäkké a v porovnaní s drevom smrekovým o dosť krehkejšie. Jeho beľová časť je smotanovobiela až okrová a jadro je oranžovohnedej až hrdzavej farby. Letokruhy sú výrazné.
Smrekovec
Smrekovcové drevo je polotvrdé, no tvrdšie, než drevo smrekové alebo borovicové. Zároveň je pevné a trvanlivé. Beľová vrstva je svetložltohnedá, jadro okrové až červenohnedé. Smrekovcové drevo sa často používa práve k výrobe masívneho nábytku
Breza
Drevo brezy je smotanovobiele, niekedy našedlé, nahnedlé i naružovelé, bez lesku. Je rovnomerne husté, stredne tvrdé, pevné, dobre sa ohýba. Dodnes sa z neho točia vázy, svietniky, koreničky či soľničky. Dobre sa morí i prijíma lepidlo. Urastené kmene sa krájajú na dyhy.
Milujete prírodu a nesmie vám doma chýbať drevený kus nábytku? Stôl, stoličky, komoda alebo nejaká krásna, z dreva ručne vyrezávaná, dekorácia? Drevený nábytok je totiž jedným z najpopulárnejších, a nie vôbec je ťažké pochopiť prečo. Nebavíme sa tu totiž o štýle ako takom. Či už milujete škandinávsky, retro alebo vidiecky štýl, zaobstaraním si dreveného nábytku neskazíte nič! Takže pokiaľ neviete, ktorý štýl je vášmu srdu najbližší, drevený jedálenský stôl bude vždy skvelý nápad!
Poďme si povedať pár tipov, ako drevo kombinovať, čoho sa vyvarovať a do čoho sa naopak vrhnúť!
Druhy dreva, ktoré sa najčastejšie používajú k výbore nábytku, delíme na tvrdé a mäkké drevo. Tvrdé drevo zahŕňa mahagón, dub, jaseň a orech, zatiaľ čo borovica, buk, breza a céder sú radené medzi drevo mäkké. Tvrdé drevo má tendenciu byť tmavšie, a mäkké drevo naopak svetlejšie. Existujú však určité výnimky, a preto si to poďme trošku rozobrať.
Najlepšie drevo pre vašu jedáleň!
Tvrdé drevo, akým je masívny dub, sa často používa na výrobu jedálenských stolov. Predovšetkým je to kvôli trvanlivosti dreva, ktorú od stola vo vašej kuchyni iste očakávate. Pre jedálenské stoličky je často populárne napríklad jaseňové drevo, ktoré je pružné a dobre sa opracováva. Pokiaľ máte radi tmavšie odtiene, určite si vyberajte z týchto tipov dreva, prípadne zvoľte mahagón, alebo orech.
Naopak, mäkké drevo je v bledších farbách, a je tak ideálne pre zosvetlenie interiéru. Pokiaľ chcete vyriešiť malý či tmavý priestor, rozhodne sa poobzerajte po dreve v svetlejších odtieňoch, akými sú napríklad buk či borovica. Pokiaľ vám predajca povie, že vami zvolený kus nábytku je z bukového dreva, nemáte sa čoho báť. Buk je vždy tzv. šikovnou voľbou! Drevo je totiž odolné proti nárazom a ľahko sa ošetruje. Medzi odolné drevá patrí tiež breza. I keď je to mäkké drevo, je odolné proti zmršťovaniu, napučaniu a deformácii, a často sa tiež využíva v prípade nábytku s jednoduchými líniami. Pokiaľ teda holdujete chladnejšiemu modernému vzhľadu, potom vás iste osloví práve breza.
Najlepšie drevo pre vašu obývaciu izbu
Presuňme sa do obývacej izby, kde u pohovky nesmie chýbať konferenčný stolík, regál či knižnica na vaše obľúbené knihy či drobné dekorácie. Nakoľko ste si už o dreve ako takom urobili trochu obrázok, je samozrejme na vás, či zvolíte z tvrdšieho alebo mäkšieho variantu. Ďalším rozhodujúcim faktorom je pre mnoho ľudí samozrejme cena. Obľúbenou voľbou je v tomto prípade bukové drevo, ktoré vašej peňaženke rozhodne ušetrí.
Mnohí z vás častokrát riešia, či má stolička dubové nohy, pretože jedálenský stôl ste si zaobstarali práve v dube. Keďže sa však stále bavíme o prírodnom materiáli, žiadny kúsok dreveného nábytku, hoci sa jedná o rovnaký typ dreva, nebude úplne totožný. Nerobte si z toho ťažkú hlavu, pretože i niekoľko druhov dreva (vrátane podlahy), môžete vhodne skombinovať. Postačí vám jediná rada. Rozlišovať teplé a studené odtiene. V rovnakých odtieňoch bude interiér vyzerať skvele a ucelene. A ešte jeden TIP! Pokiaľ máte drevenú podlahu a vybrali ste si práve konferenčný stolík, ktorý na nej nemá šancu vyniknúť, stačí pridať jeden pekný koberec. Vytvorí krásny kontrast, nedostatok šikovne odstráni a vy budete spokojný, pretože máte ten parádny stolík u vás v obývačke!
To najlepšie drevo - pokiaľ vlastne neviete, či chcete drevo!
Biela farba na drevenom nábytku je jednou z tých magických kombinácií, akými sú bazalka a paradajky. Proste kombinácia, ktorá málokomu nejde dokopy. Pokiaľ ste sa rozhodli vniesť do vášho domova trochu prírody, ale drevené materiály vám k sebe proste neladia, zvoľte obľúbený biely nábytok.
Alebo tzv. dokončenie dreva. Jedná sa o proces rafinácie alebo ochrany dreveného povrchu. Časté je to predovšetkým u nábytku, nakoľko týmto konečným krokom výrobného procesu sa stáva odolnejší a v ďalšom rade estetickejší. Pokiaľ je drevo s povrchovou úpravou, a nie čisto prírodné, oceníme ho tak predovšetkým pre jeho dlhšiu životnosť a jednoduchšiu údržbu. Pri dokončení dôjde napríklad k utesneniu pórov, ktoré môžu byť chovným miestom pre baktérie. Nie je to len o tom, aby hotový kus vyzeral atraktívne, ale aby predovšetkým dobre fungoval a splnil bezpečnostné a environmentálne požiadavky.
Samozrejme, je to na každom z vás. I neopracovaný kúsok s istými nedokonalosťami má iste niečo do seba. Pokiaľ túžite po takom kúsku, zvoľte napríklad krásnu prírodnú dekoráciu, ktorú nebudete nijak namáhať a riešiť jej údržbu. Skrátka ju postavíte na vašu komodu a budete mať jednoznačne originálny kúsok, ktorý zaručene nikto iný nemá. Pretože sa stále bavíme o dreve, je dôležité mať na pamäti, že nie je strom ako strom!
Nech už idete kamkoľvek, po príchode domov si vždy musíte povedať, že doma je proste doma. Každému tento pocit evokuje niečo iné, ale príroda nám bude vždy bližšie, než čokoľvek materiálne. Prírodný drevený nábytok premení každý interiér v to najútulnejšie a najpríjemnejšie prostredie. Vneste do vášho domova pocit tepla a tu úžasnú vôňu, ktorú cítite na čerstvom vzduchu. Jemné farby v ukľudňujúcich odtieňoch vám pomôžu zastaviť sa a zrelaxovať po dlhom pracovnom dni. Neveríte? Na základe istých prieskumov sa totiž prišlo na to, že v prípade interiérov vybavených nábytkom z prírodného dreva, vykazovali subjekty najmenej známok stresu (meraného srdečnou frekvenciou, vodivosťou kože a krvným tlakom). Dokonca i letmý dotyk dreva má ukľudňujúce schopnosti a účinkuje na našu psychiku. Drevený nábytok, doplnky či dekorácie nie sú dokonalosťou na prvý pohľad. Sú o niekoľkých malých dokonalostiach skrytých vnútri, a to je omnoho viac.
A v neposlednej rade je nábytok z masívneho dreva ekologický a šetrí našu prírodu.