Ľudia už dávno pred starovekom prišli na chuť hroznu. A tak skúšali a testovali, čo všetko z nich môžu pripraviť. Snáď tým najchutnejším produktom sa stalo víno, ktoré je neodmysliteľne spájané so vznikom civilizácie. Pre starých Egypťanov bolo víno darom od boha Ozirisa, ktorý sa podobne ako bájny fénix zrodil zo svojho popola. Toto prirovnanie pripomína aj samotné hrozno, ktoré sa každý rok znovu zrodí.
Vo vyspelých starovekých krajinách bolo víno jednou zo základných životných potrieb a žiadna významná či menej významná udalosť sa bez neho nezaobišla. Svedčí o tom aj boh gréckeho panteónu Dionýz, ktorý je bohom vína, neviazanosti a je akýmsi symbolom pre spontánnosť. Historické záznamy o pestovaní viniča sa dochovali napríklad aj v Homérovom epose Iliada.
Pomenovanie víno pochádza z gruzínskeho gvino. Najstarším nálezom vína je iránsky džbán, v ktorom sa na dne objavila žltá tekutina. Po rozboroch sa zistilo, že obsahuje kyselinu vínnu a látky, ktoré sa používali na konzervovanie vína. Podľa expertných analýz bolo toto víno vyrobené pred 7000 rokmi.
Kultúru vína od Grékov prebrali Rimania. Víno riedili vodou, pridávali do neho korenie a bylinky, aby umocnili jeho arómu. K lepšej konzervácií do neho pridávali sadru, drvený mramor a íl či kriedu. Vďaka výbojnému správaniu Rimanov sa ich réva rozširovala aj do nimi dobytých kolónií a práve vďaka tomu dorazilo víno do Španielska, Francúzska, Nemecka. Víno s Rimanmi samozrejme dorazilo aj k nám, a to okolo roku 300, kedy rímske légie okupovali južné Slovensko a južnú Moravu. Väčší rozmach vinárstva je spojený s Veľkomoravskou ríšou a príchodom kresťanstva.
Víno je taktiež neodmysliteľnou súčasťou našej kultúry. Moravské a tokajské vína sú lahodným doplnkom dobre pripraveného jedla. Pri slávnostnej večeri preto zalovte vo vašej vinotéke či stojane na víno a vyberte tú najvhodnejšiu odrodu k chutnému pokrmu.
Štítky: Stojan na víno, Z histórie
Ďalšie články
Mohlo by vás zaujímať
Súvisiace produkty s článkom